Jak wymienić termostat w E36 325iA M50

Zrób to Sam.

Jak wymienić termostat w E36 325iA M50

Postprzez zielony » N 23 wrz, 2007

Istotną sprawą jest odpowiednie przygotowanie do tego zabiegu :)

Na początek należy kupić termostat i zestaw uszczelniaczy do montażu a w którego skład wchodzi:
1. O-ring nr. katalogowy ETK 11531265084 cena brutto z 22% rabatu 3,97 złoty
2. Uszczelka nr. ETK 11531740437 cena brutto z 22% rabatu 3,98 złoty
3. Termostat nr. ETK 11537511580 cena brutto z 22% rabatu 98,59 złoty
4. Płyn do chłodnicy miń. 5L

Demontaż zacząłem od chłodnicy wypinając ją z dwóch zaczepów od górnej jej części i odkręcenia chłodnicy oleju która trzyma się razem z chłodnicą wody na czterech wkrętach (dwa od dołu i dwa od góry).

Obrazek

Obrazek

na rysunku 2 widać że nie ma wentylatora który odkręciłem wcześniej dla lepszego dostępu do demontażu termostatu.
Dopiero wtedy miałem jak na dłoni wszystkie śruby mocujące obudowę która kryje sedno sprawy :)

Obrazek

Obrazek

Pamiętajmy o uszczelkach które trzeba wymienić ...
Ta jest umieszczona w obudowie i tak naprawdę nie wiem dlaczego stara jest w kolorze czarnym.

Obrazek

Obrazek

No i O-ring na termostacie ;-)

Obrazek

Oczywiście robota bez dobrego whyskacza nie mogła się kleić :D

Obrazek

Obrazek

Z montażem nie było problemów jedynie na co należy zwrócić uwagę to po osiągnięciu przez silnik optymalnej temp. odpowietrzyć układ na wyłączonym zapłonie/silniku.
Ilość bąbli i pęcherzy powietrza jaka jest przy odkręceniu śruby wskazuje o jego potrzebie odpowietrzenia.
Czynność rozgrzewania motoru do momentu uzyskania ciśnienia w układzie powtarzamy tak długo aż wyeliminujemy powietrze z płynu i układu chłodzenia.
Nie zapomnijmy o odkręceniu ogrzewania :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prosto i bez bólu ;)
Przy okazji zauważyłem ze pasek się skończył a z tym nie ma żartu ..prawda ŁYSY ? :D

Obrazek
Ostatnio edytowano Śr 28 sie, 2013 przez zielony, łącznie edytowano 1 raz
zielony

Powrót do DIY (Do it yourself)